Starajme sa o prírodu - príroda sme my všetci

V čom je BIO včelárenie iné

Keď sme už ako včelári počuli prvýkrát pojem BIO med, pomysleli sme si, že veď každý med je z prírody a mylne nás napadlo, že musí byť teda každý BIO. 

A potom sme začali zisťovať pravidlá, chápať ich význam a viesť podľa nich naše včelstvá.
Tu sú jednoducho vysvetlené základné rozdiely :

Umiestnenie včiel v zdravom prostredí, mimo dosahu pesticídov

včielky sú umiestnené v lokalite, ktorá je 3 km vzdialená od bežného poľnohospodárstva, aby včielky nedochádzali do styku s pesticídmi. Naše včielky sú na lúke v lese.

  • Bežne sa na poliach používajú pesticídy, ktoré ohrozujú život a zdravie včiel. Včielky s nimi dochádzajú do priameho kontaktu, a pri nosení peľu a nektáru z týchto rastlín si ich donesú aj do úľov. Peľom potom kŕmia malé larvičky (budúce včielky) a tak pesticídy z peľu škodia aj malým včielkam, ktoré sa priamo do styku s rastlinou ani nedostali. Navyše pesticídy prinesené takto do úľa majú schopnosť ukladať sa vo vosku (vosk tvorí celé vnútro včelieho domčeka), a tým sa opakovane zhoršuje prostredie, v ktorom včielky žijú.

Ponecháva sa im med

včielkam sa neberie všetok med, ale sa im necháva, aby ho mali dosť pre seba, aby na ňom mohli aj zimovať (t.j. mať ho celý rok, aj cez zimu) a odoberá sa len med, ktorý prinesú navyše.

  • Pri bežnom včelárení im včelár odoberie v zásade všetok med a zakŕmi včely cukrom. Preto je pri BIO včelárení medu omnoho menej a je tým pádom pochopiteľne drahší. 

Majú zdravý včelí dom - bio vosk

v úľoch sa používajú BIO medzistienky. To je vosk, ktorý sa dáva do rámikov, aby ich včielky vystavali a potom tvorí celé vnútro ich úľu. Nosia doň med, peľ, tam kladie matka plod - budúce včielky. Tieto BIO medzistienky sú mnohonásobne drahšie ako bežné, ale je pri nich isté, že sú len z vosku. BIO medzistienky kupujeme z Rakúska. Cenový rozdiel je obrovský, bežné medzistienky stoja 10 eur, BIO medzistenky 30 eur za jeden kilogram.

  • Problém bežných dostupných medzistienok je v tom, že sa do nich často pridávajú iné nepovolené  prísady, a že sú v nich pozostatky mnohých škodlivých látok, ktoré sa za roky kolobehu vosku do nich ukladali – ide o spomínané pesticídy a ďalej liečiva používané pri bežnom včelárení. To má potom vplyv aj na zdravotný stav celého včelstva.

Liečenie včiel bez tvrdej chémie

liečenie včiel sa môže vykonávať len ekologickými liečivami (ktoré sa neukladajú vo vosku). Ekologické liečenie včelstiev je náročnejšie na čas, peniaze a prácu. My používame kyselinu mravčiu, mliečnu a tento rok plánujeme použiť liečivo na báze tymolu. 

  • Včielky majú parazita – klieštika (varroa destructor). Tento parazit včiel, pôvodne sa vyskytujúci vo východnej oblasti Ruska, sa postupne rozšíril do celého sveta. Klieštik sa nachádza vo včelstve, dá sa povedať neustále, ale včelár musí každoročne znižovať jeho počet, aby jeho veľká populácia nezničila celé včelstvo. Klieštik sa rozmnožuje vo včelom plode, teda v bunke, kde sa vyvíja budúca malá včielka, na ktorú sa následne prisaje. Každý mesiac, kedy je vo včelstve plod, sa ich počet približne zdvojnásobí. Klieštik sa živí tukovým telieskom včely, čo je jej veľmi dôležitý orgán, ktorý zabezpečuje aj jej imunitu. Klieštik je navyše nebezpečný aj tým, že je prenášačom rôznych vírusov včiel. V bežnom včelárení sa na ničenie klieštika používajú chemické látky, ktoré sú účinné a ľahko použiteľné, lenže sa zároveň ukladajú vo vosku a tým ďalej škodia včelám.

Materiály úľov

úle sú z prírodných materiálov. Naše sú drevené, s konopnými vrchnými uteplivkami.

  • Medzi včelármi sú často používané úle, ktoré sú vnútri izolované polystyrénom, príp. sú celé z umelých materiálov.  

Ekologické farby na úle

úle sú natreté ekologickými nátermi

Registrácia a kontrola 

BIO včelár musí byť registrovaný v ekologickom poľnohospodárstve, má podpísanú zmluvu s kontrolnou organizáciou, ktorá chodieva na pravidelné kontroly. Od registrácie musí uplynúť 1 ročné obdobie konverzie, a až potom je oficiálne BIO včelárom.  Naša kontrolná organizácia je Biokont CZ.